18 i 19 lutego Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego pomorscy przewodnicy PTTK obchodzili roboczo oprowadzając nieodpłatnie grupy po swoich miastach. Mieszkańcy niejednokrotnie inaczej spojrzeli na swe miejscowości. Miejsca mijane na co dzień okazały się nie całkiem zwyczajne, często obdarzone bogatą i ciekawą przeszłością.
Czas świętowania nadszedł tydzień później. 25 lutego Pomorska Federacja Przewodnicka PTTK, Stowarzyszenie Koło Przewodników Malborskich, Starosta Malborski, Burmistrz Miasta Malborka i Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku; pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego zorganizowali Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.
W świeżo odremontowanych murach Szkoły Łacińskiej, gdzie mieści się Centrum Kultury i Edukacji, w salce konferencyjnej spotkali się przewodnicy i sympatycy przewodników z województwa pomorskiego.
Malbork jest silnym ośrodkiem przewodnickim, działa tam prawie 250 przewodników.
Zasłużeni dla przewodnictwa PTTK odebrali nagrody wręczane przez Wiceprezesa ZG PTTK Henryka Miłoszewskiego. Medal PTTK „Za pomoc i Współpracę” otrzymał Marek Charzewski Burmistrz Miasta Malborka. Dyplom PTTK „Za pomoc i Współpracę” Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. Brązową Honorową Odznakę PTTK otrzymali: Helena Chudy i Oddział Przewodnicki PTTK im. Stefana Dubyny w Malborku. Brązową Odznakę PTTK „Zasłużony w pracy PTTK wśród Młodzieży” otrzymali: Katarzyna Januszkiewicz, Jolanta Małecka i Aniceta Miszkiewicz z Oddziału Przewodnickiego PTTK w Malborku.
Podziękowania Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK zaangażowanym w działania przewodnickie w roku ubiegłym wręczyła Barbara Ząbczyk-Chmielewska - Przewodnicząca PFP.
Marta Chełkowska dyrektor Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w imieniu Marszałka przekazała wyróżnienia dla przewodników, władz lokalnych i muzeum zamkowego.
Swoje wyróżnienia wręczył też Burmistrz Miasta Malborka – p. Marek Charzewski.
Malborczanie pokazali cztery interesujące prezentacje. Bernard Jesionowski: „Miasto bez zamku” i „Zabytki Malborka”, Marta Wróblewska: „Malbork. Miasto i powiat”, a Bogdan Mąder: „Spacery z przewodnikiem jako lokalny produkt turystyczny”.
Ponieważ zamek malborski można byłoby zwiedzać nawet 2 dni a my byliśmy tam wielokrotnie w ramach wycieczki poszliśmy zobaczyć to, co nowe przybyło na zamku w 2016 r.
Przede wszystkim z zewnątrz, we wschodniej blendzie wielobocznego zamknięcia świątyni, w niszy kościoła na Zamku Wysokim pięknie prezentuje się ponad 8 metrowa figura Mater Dei. Rzeźba, która dla średniowiecznej stolicy państwa zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego była symbolem miasta Marii, widocznym z daleka przy zbliżaniu się do murów przestała istnieć wraz z kościołem i zamkiem wiosną 1945 roku. Przewodnicy malborscy założyli fundację Mater Dei i zbierali na odtworzenie rzeźby, która stanęła na swoim miejscu. W międzyczasie zostało odbudowane wnętrze świątyni Najświętszej Marii Panny, które zostało ponownie konsekrowane w kwietniu ubiegłego roku. Msza była koncelebrowana przez dziesięciu księży, w tym wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Bruno Platera i biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego.
Zwiedziliśmy też wystawy: „Orient. Uzbrojenie perskie indoperskie i tureckie” i "Oręż europejski od XI do XIX wieku", oraz kaplicę Św. Anny, gdzie w krypcie pod posadzką składano, począwszy od 1341 r., doczesne szczątki najwyższych dostojników Zakonu.
Po zwiedzeniu wystaw byliśmy pełni doznań estetycznych, lecz niestety z pustym brzuchem. Po powrocie do szkoły Łacińskiej uległo to zmianie. Zostaliśmy ugoszczeni różnymi pysznymi przystawkami i kanapeczkami. Malbork opuszczaliśmy więc w świetnym nastroju.
Na przyszłoroczne spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego zaprosiła już nas burmistrz Pucka p. Hanna Próchniewska.
tekst i zdjęcia I. Krawiec