Opisy fotogalerii

XV Pomorski Zlot Przewodników Ziemia Słupska

XV Pomorski Zlot Przewodników Ziemia Słupska 23-24.09.2017r

HOSPES SALVE - GOŚCIU WITAJ

Takimi oto słowy powitano przewodników turystycznych XV Pomorskiego Zlotu na Ziemi Słupskiej, w niezwyklej-historycznej Sali Starostwa Słupskiego.

W dobie dostępu do informacji pochodzących z różnych źródeł pisanych jest potrzeba słuchania żywego słowa. Przewodnicy muszą tak tą wiedzę przekazać, żeby „jako naród w obecnym swoim jestestwie rozumiał i pojmował to jestestwo” (Maurycy Mochnacki 1803-1834).

Aby tę wiedzę poszerzać przewodnicy też uczestniczą w różnych formach szkolenia. Jedną z nich są zloty przewodnickie, które umożliwiają poznanie różnych regionów Polski.

Pomorska Federacja Przewodnicka w Gdańsku oraz Koła Przewodnickie włączają się w tę akcję już od 15 lat. Poszczególne Koła Przewodnickie podejmują się organizacji Zlotów. W tym roku zaszczyt taki przypadł Kołu Przewodników Terenowych ze Słupska. Założeniem było pokazanie Koleżankom i Kolegom przewodnikom z Polski skrawka naszej Niezwykłej Ziemi Słupskiej, zapoznanie ze złożoną historią i kulturą.

Na sesji w Starostwie Słupskim, namiastkę historii o Ziemi Słupskiej przedstawili pracownicy Akademii Pomorskiej: pani prof. Elżbieta Kal zaprezentowała architekturę Słupska czasów secesji, a dr Bronisław Nowak opowiedział o dziejach państwa Gryfitów jako samodzielnego księstwa do XVII w. W Muzeum Pomorza Środkowego była okazja zapoznać się z wystawami związanymi z dawną sztuką Pomorza od XIV do XVIII w., skarbami książąt pomorskich, z przeszłością Słupska oraz największą wystawą-kolekcją dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza-Witkacego. Przy okazji zwrócono uwagę na to, że Witkacy doczeka się niebawem nowej siedziby w zrewitalizownym spichlerzu. Wizyta w kościele św. Jacka, była uzupełnieniem informacji o rodzie Gryfitów. Zwróciliśmy również uwagę na barokowe organy, które dzięki zaangażowaniu niezwykłych ludzi, w tym Joachima Schwarza były poddane renowacji. Joachim Schwarz muzyk, kompozytor urodzony przed drugą wojną światową w Słupsku, w latach młodzieńczych słuchał gry swojego dziadka na tych organach. Po opuszczeniu Słupska postanowił, że kiedyś tu wróci i zagra na organach. Motywem przewodnim jego życia była myśl: muzyka jest językiem łączącym wszystkie narody, jeśli służy pokojowi. Wrócił, koncertował w kościele św. Jacka i postanowił wspomóc finansowo przy rekonstrukcji organów.

W parku im. Jerzego Waldorffa, przewodnicy zapoznali się między innymi z pomnikiem Klawiatura Gwiazd, która upamiętnia wybitnych polskich pianistów uczestniczących w kolejnych Festiwalach Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Gmach Ratusza Miejskiego (1901r.), starszy brat o dwa lata, od Gmachu Starostwa zachwycił również swoją historią i tym co się w nim zachowało. W sali posiedzeń Rady Miejskiej odbyło się spotkanie z panem Prezydentem miasta Robertem Biedroniem. Przywitał się serdecznie z przewodnikami i jak sam stwierdził, dawniej udzielał się jako przewodnik górski po Bieszczadach.

W dalszej wędrówce po Słupsku uwagę gości zwróciły murale przedstawiające historyczne wydarzenia miasta. Z zainteresowaniem oglądano również zachowane budynki secesyjne, o których była mowa na sesji w Starostwie.

Autokarami przewodnicy udali się do Kluk. Na przewodników czekał Kustosz Muzeum Wsi Słowińskiej pan Henryk. Muzeum jest rekonstrukcją układu przestrzennego XIX-wiecznej słowińskiej, rybackiej wsi Kluki. Chałupy mieszkalne i budynki gospodarcze mają odtworzone wnętrza i otoczenie.

Był i czas na wspólne biesiadowanie, podczas rodzinnej przewodnickiej kolacji w ośrodku „Fiord” w Smołdzińskim Lesie. Całość umilały nam: Chór z Wrześcia, w którym występuje nasz kolega przewodnik Edward i kaszubska kapela „Zgoda”.

O północy jak w zwyczaju Zlotu przewodników bywa przekazano insygnia: proporczyk Pomorskiej Federacji Przewodnickiej osadzony na kluce przygotowany przez Koło Słupskich Przewodników dla Koła Przewodników z Wejherowa-organizatora Zlotu w 2018r. Dla pani Basi-Prezes Pomorskiej Federacji Przewodnickiej w Gdańsku przekazano pamiątkowy grawerton z XV Pomorskiego Zlotu Przewodników Ziemia Słupska 23-24.09.2017r.

Drugiego dnia Zlotu pan Andrzej (z-ca dyrektora SPN), też przewodnik, zabrał gości na wędrówkę po Parku. W 2017r. Słowiński Park Narodowy obchodzi jubileusz 50-lecia utworzenia. Była to szczególna okazja, aby zaprezentować nasz produkt turystyczny należący do Światowego Rezerwatu Biosfery. Spacer szlakami biegnącymi wśród borów sosnowych, piaszczystą plażą oświetloną jesiennymi promieniami słońca przy szumie fal morskich pozostawił niezapomniane wrażenie. Pokazaliśmy Koleżankom i Kolegom przewodnikom niezwykłą przyrodę, niezwykłą kulturę, niezwykłych ludzi, niezwykłe osobliwości techniki i architektury.

Spotkanie nasze zakończyliśmy przesłaniem: Kiedy zwiedzanie zakończycie, to najpiękniejsze wspomnienia będą jak do domu wrócicie. Pozostanie niedosyt i chęć powrotu do dalszego poszukiwania i poznawania niezwykłych miejsce, które odchodzą w przeszłość.

Przewodnicy z Koła Przewodników Terenowych w Słupsku, Pomorskiej Federacji Przewodnickiej w Gdańsku dziękują patronom honorowym Zlotu: panu Mieczysławowi Strukowi-Marszałkowi Województwa Pomorskiego, panu Zdzisławowi Kołodziejskiemu-Staroście powiatu słupskiego, panu Robertowi Biedroniowi- Prezydentowi miasta Słupska. Słowa podziękowania kierujemy do pozostałych niezwykłych ludzi, którzy swoją życzliwością i pomocą wspierali nas-organizatorów tegorocznego jubileuszowego XV Pomorskiego Zlotu Przewodników Ziemia Słupska 23-24.09.2017

Joanna Orłowska
Prezes
Koła Przewodników Terenowych
przy RO PTTK w Słupsku

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun