Opisy fotogalerii

Zamknięcie sezonu przewodnickiego w woj. warmińsko-mazurskim

Po obfitym w zlecenia przewodnickie sezonie 2017, warmińsko-mazurscy przewodnicy PTTK tym razem na Żuławach, uroczyście zakończyli sezon. Jak zwykle organizatorem imprezy był Samorząd Przewodnicki województwa warmińsko-mazurskiego. W dniach 14-15 października 2018 r. do Elbląga, 46 zjechało przewodników z kół przewodnickich w Elblągu, Giżycku, Kętrzynie i Olsztynie. Specjalnym gościem była po raz kolejny delegacja z zaprzyjaźnionego Klubu Przewodników Turystycznych przy Oddziale Regionalnym PTTK w Białymstoku. Gospodarze, czyli Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych PTTK im. Zbigniewa Gierzyńskiego przy Oddziale PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu, przygotowało bardzo ciekawą trasę po Żuławach. Większość trasy przebiegała na terenie naszych zachodnich sąsiadów, czyli woj. pomorskiego.

Po dojechaniu wszystkich uczestników do Elbląga, autokar z przewodnikami wyruszył do Nowego Dworu Gdańskiego. Przewodnickie stery dowodzenia przejął Leszek Marcinkowski, wraz z nim odwiedziliśmy Żuławski Park Historyczny. Po spacerze wśród zabudowy Stolicy Żuław i po posileniu się obiadem, przyszedł czas na Żuławską Kolej Dojazdową. Jej wagonikami udaliśmy się do Cyganka, gdzie zajrzeliśmy do cerkwi greckokatolickiej. Ks. Paweł Potoczny opowiedział w jaki sposób wyznawcy tego wschodniego obrządku trafili na Żuławy Następnie czekał na nas Pan Marek Opitz, który przyjął nas w Małym Holendrze, pierwszym z charakterystycznych żuławskich domów podcieniowych. Uwagę przewodników zwróciły przede wszystkim rozmiary żuławskich domów, kilkukrotnie większych od ich odpowiedników na Warmii czy na Mazurach. Zaprezentowany został także ceremoniał picia Machandla, wódki jałowcowej, sztandarowego niegdyś produktu Nowego Dwór Gdańskiego. Po rzuceniu okiem na Cmentarz 11 cmentarzy pojechaliśmy do Stegny. Tę część wycieczki poprowadziła elbląska przewodniczka Jolanta Bulak, pracownik Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej. Wraz z nią zwiedzaliśmy Stegnę, Jantar, by w końcu dotrzeć na bałtycka plażę, opodal rezerwatu przyrody Mewia Łacha. Wracając do Elbląga rzuciliśmy jeszcze okiem na przeprawę promową w Świbnie oraz na nieczynną już śluzę w Marzęcinie.

Wieczorna kolacja przewodnicka okraszona została bardzo miłą uroczystością jaką było wręczenie przewodnikom z Kętrzyna wyróżnień ZG PTTK. Dyplomy i odznaki otrzymali Jadwiga Korowaj, Ryszard Krupa, Marek Dragun i Aleksander Puszko. Wyróżnienia wręczył członek ZG PTTK Marian Jurak.

Niedziela przewodnicko upłynęła głównie w żuławskich domach podcieniowych. Po śniadaniu zaczęliśmy jednak od wizyty w kościele św. Elżbiety w Lubieszewie. Następnie przyszedł czas na domy wykonane na początku XIX w. przez Petera Loewena. Starszy z nich, zbudowany w 1802 r., znajduje się w Orłowie. Jak zauważyli przewodnicy na elewacji zdobienia bardzo przypominają sumiaste wąsy. Tylko o rok młodszy jest dom Loewena, stojący w Marynowach. Tam przewodnicy prawdziwie odczuli jego wielkość, bez trudu mieszcząc się na poczęstunku ciastem w wystawce podcieniowej domu. W Nowym Stawie poza zabudową Rynku gościliśmy w obu nowostawskich kościołach. Ten ewangelicki, jest dziś nieużytkowany i jest siedzibą Galerii Żuławskiej. Wyjątkowa świątynia z zachowanymi emporami, dzięki uprzejmości administratora obiektu otworzyła przed przewodnikami, niedostępne zwykle piwnice. Kolegiata św. Mateusza, jakkolwiek ciekawa w środku to jednak bardziej przykuła uwagę swoją poklejoną po spękaniach elewacją. Uszkodzenia te wywołane są podmokłym gruntem, w końcu Żuławy to Kraina Morzu Wydarta. Ostatnim punktem był największy menonicki cmentarz, który znajduje się w Stogach. Zachowało się na nim ponad 70 stel nagrobnych Leszek Marcinkowski opowiedział tam o menonitach i motywach dekoracyjnych na ich nagrobkach. Jeszcze tylko droga powrotna z opisem krajoznawczym do Elbląga i przyszedł czas pożegnań. Przewodnicy rozjechali się do swoich miast, aby ponownie wspólnie spotkać się na otwarciu sezonu przewodnickiego 2018, które odbędzie się 24 marca 2018 r. w Kętrzynie.

Zdjęcia ze spotkania udostępnione zostały przez Andrzeja Bobrowicza z Olsztyna,. Adama Grabowskiego z Białegostoku oraz przewodników kętrzyńskich.

Zamknięcie sezonu przewodnickiego w woj. warmińsko-mazurskim
Zamknięcie sezonu przewodnickiego w woj. warmińsko-mazurskim Po obfitym w zlecenia przewodnickie sezonie 2017, warmińsko-mazurscy przewodnicy PTTK tym razem na Żuławach, uroczyście zakończyli sezon. Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun