Opisy fotogalerii

V Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy o Tytuł „Przewodnik – Krasomówca”

To już piąty (czyli mały jubileusz) Konkurs Krasomówczy o tytuł „Przewodnik – Krasomówca” organizowany przez śląskie środowisko przewodnickie w Pszczynie. Do konkursu zgłosiło się 11 uczestników, a 4 innych z różnych przyczyn nie stawili się w Pszczynie. Jak co roku w piątek, czekaliśmy na uczestników i obserwatorów w gościnnych progach Hotelu PTTK. Wieczorem po kolacji odbyło się tradycyjne losowanie wystąpień oraz giełda informacji o tematach i ewentualnych faworytach.

Sobota przywitała nas iście letnią pogodą co zapowiadało wiele atrakcji. Po wylewnych powitaniach stałych bywalców Konkursu przed budynkiem Stajni Książęcych Muzeum Zamkowego uczestnicy skierowali się do Sali Audiowizualnej i punktualnie o godz. 9.00 Tadeusz Harazin i Ryszard Ziernicki w imieniu organizatorów powitali uczestników i zaprezentowali szanowne Jury, które rozpoczęło pracę w składzie:
- Stanisław Kawęcki (Katowice - Samorząd Przewodników Turystycznych Województwa Śląskiego) – przewodniczący
- Zbigniew Kloc (Oddział PTTK Ziemia Pszczyńska – Pszczyna)
- Andrzej Konarski (Wrocław – dawny laureat konkursu)
- Maria Kopeć (Bytom – kulturoznawca)
- Weronika Zawisza (Pszczyna – polonista)
- Włodzimierz Dembiński (Warszawa – ubiegłoroczny laureat)
- Małgorzata Wójcik (Pszczyna – przedstawiciel Muzeum Zamkowego)
oraz Sekretariat:
Witold Brol – przewodniczący, Maria Łapińska, Helena Witkowska – Samorząd Przewodników Turystycznych Województwa Śląskiego.

O prowadzenie konkursu poproszono Jacka Delerta z Warszawy byłego laureata Konkursu, który przypomniał obowiązujące zasady z regulaminu Konkursu.

W obecności kamer Telewizji Regionalnej TV Katowice rozpoczęliśmy zmagania według kolejności wcześniej wylosowanej.

Z kronikarskiego obowiązku podajemy tematy wystąpień:
1. Konrad Kołakowski (Zabrze) – „Zabrzańskie Nikiszowce”,
2. Anna Wołowska (Katowice) – „Miejsce, które warto odwiedzić – Harmęże”,
3. Katarzyna Pawlina (Międzyzdroje) – „Jak powstał falochron osłonowy portu zewnętrznego w Świnoujściu”,
4. Renata Stawowy (Sandomierz) – „Zostało tam w Sandomierskiem dużo uczuć moich – o związkach Stefana Żeromskiego z ziemią sandomierską”,
5. Stanisław Apostel (Zakopane) – „Powstanie Chochołowskie”,
6. Robert Kocyło (Warszawa) – „Stanisław Grzesiuk – chłopak z Czerniakowa”,
7. Grażyna Włostowska (Sandomierz) – „To i owo o Sandomierzu, czyli ciekawostki związane z Sandomierzem”,
8. Stanisław Czekalski (Sosnowiec) – „Trójkąt Trzech Cesarzy – miejsce magiczne, symbol zniewolenia, atrakcja turystyczna”,
9. Magdalena Jakubowska (Międzyzdroje) – „Sydonia von Borck”,
10. Ewa Jagielska (Poznań) – „Powitane Ignacego Paderewskiego w Poznaniu”,
11. Alicja Matusiak (Pszczyna) – „Księżna bezpaństwowiec”.

Po długiej naradzie Jury jej przewodniczący Stanisław Kawecki odczytał werdykt: „Do niedzielnego finału z największą ilością punktów weszli: Konrad Kołakowski, Ewa Jagielska, Alicja Matusiak, Renata Stawowy i Stanisław Apostoł”. Były brawa dla finalistów i słowa otuchy dla tych, którym się nie powiodło.

Po sytym obiadku Heniu Skrobol zaprosił nas do autokaru, by choć trochę ochłonąć i w scenerii pięknego kwietniowego lata zapoznać się z pięknymi zabytkami okolic Pszczyny.

Po kolacji znowu wrócił temat Konkursu, dokonano losowania wystąpień finałowych a Sekretariat w wielkiej tajemnicy dokonał podliczenia punktów do nagrody publiczności. Na wszelkie prośby, kto nią dostanie, zachowywali milczenie mówiąc: „Zobaczycie jutro”.

W pięknej scenerii Sali Lustrzanej Pałacu w Pszczynie – 8 kwietnia 2018 roku odbył się finał V Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Przy prawie pełnej sali rozpoczęły się przesłuchania finałowe. Jury po sobotnich przesłuchaniach, zaprosiło pięciu zawodników, którzy przygotowali następujące prezentacje:
- Ewa Jagielska (Poznań) – „Powstanie Wielkopolskie – bohaterowie drugiego planu”,
- Stanisław Apostel (Zakopane) – „Cmentarz na Pęksowym Brzysku w Zakopanem”,
- Konrad Kołakowski (Zabrze) – „Górnik Zabrze to nie tylko klub, to wizytówka i duma miasta”,
- Alicja Matusiak (Pszczyna) – „Piękna reformatorka – Daisy”,
- Renata Stawowy (Sandomierz) – „Sandomierz – miasto skarbów, tajemniczych historii i cudownych zjawisk”.

Po wnikliwej ocenie i przy aplauzie zgromadzonej widowni Mistrzem Przewodnickiego Krasomówstwa został Konrad Kołakowski z Zabrza.

Główną nagrodę prezesa Zarządu Głównego PTTK wręczył obecny na Konkursie Jacek Potocki. Laureat otrzymał jeszcze dodatkowe nagrody m.in. burmistrza Pszczyny, wycieczkę krajoznawczą Doliną Dunaju w Austrii, sprzęt elektroniczny itd.

Kolejne miejsca zajęli:
2. Alicja Matusiak z Pszczyny,
3. Ewa Jagielska z Poznania,
4. Renata Stawowy z Sandomierza,
5. Stanisław Apostel z Zakopanego.

Nagrodami były ciekawe zestawy książkowe, sprzęt elektroniczny, suweniry turystyczne, bilety wstępu do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i inne.

Tradycyjnie publiczność wytypowała do swojej nagrody – Nagrody Publiczności, Alicję Matusiak z Pszczyny a była nią okazała drewniana rzeźba Pawła Jałowczora z Jaworzynki, którą ufundował wójt Istebnej Henryk Glazurek, a wręczył ją wicewójt Józef Polok wraz z autorem paradującym w pięknym stroju górali istebniańskich.

Wszyscy uczestnicy otrzymali jeszcze inne nagrody, które ufundowali sponsorzy m.in. Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Oddział PTTK Ziemia Pszczyńska w Pszczynie, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Górnictwa w Zabrzu, Miejskie Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich, Oddziały PTTK i Koła Przewodnickie w Mikołowie, Chorzowie, Chorzowie Batorym, Tarnowskich Górach itd.

Gośćmi konkursu byli prezes ZG PTTK – Jacek Potocki, członkowie ZG PTTK - Waldemar Osypiuk, Anna Sierpińska, Stanisław Sikora oraz Jacek Czober, przewodnicząca Komisji Przewodnickiej ZG PTTK – Swietłana Koniuszewska, przewodniczący Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK – Adam Jakubowski. Organizatorami Konkursu byli ze strony Dyrekcji Muzeum Zamkowego – Maciej Kluss, ze strony Zarządu Oddziału PTTK Ziemia Pszczyńska – Jacek Czober, ze strony Samorządu Przewodników Turystycznych Województwa Śląskiego – Ryszard Ziernicki.

Tekst: Ryszard Ziernicki

V Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy o Tytuł „Przewodnik – Krasomówca”
V Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy o Tytuł „Przewodnik – Krasomówca” To już piąty (czyli mały jubileusz) Konkurs Krasomówczy o tytuł „Przewodnik – Krasomówca”… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun