Tegoroczne forum odbyło się 8-10 lutego 2019 r. Temat był niezmiernie ciekawy: „NATURAlnie LAS – misja leśnika i przewodnika”. Forum zorganizował Oddział PTTK „Ziemia Sanocka” oraz koło przewodników w Sanoku, współorganizatorami byli: Komisja Przewodnicka ZG PTTK i Krajowy Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK. Patronat nad imprezą objęły: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Burmistrz Miasta Sanoka, Starosta Sanocki oraz lokalne media.
Inauguracja forum odbyła się w Sanoku. Pierwszy wykład o historii leśnictwa poprowadził Edward Marszałek, który swoją pozytywną energią, ekspresją i miłością do lasu w zahipnotyzował uczestników, natomiast Wojciech Jankowski przedstawił zagadnienia współczesnego leśnictwa. Następnie uczestnicy przejechali do Mucznego. W porze poobiedniej odbyły się dwa panele dyskusyjne dotyczące środowiska przewodnickiego: o szkoleniu i egzaminowaniu przewodników, prowadzony przez kol. Tomasza Simińskiego-Stanny, oraz o nowatorskich formach pracy przewodnickiej, moderowany przez kol.kol. Patrycję Czudak i Adama Nolberta. Na zakończenie dnia odbył się kulig z pochodniami i biesiada przy ognisku.
Kolejnego dnia kontynuowaliśmy spotkania edukacyjne, odbyła się prelekcja Jana Mazura o gospodarce leśnej. Podejmując tematykę wykładu uczestnicy forum wzięli udział w zajęciach terenowych. Na szlaku znalazło się m.in. Centrum Promocji Leśnictwa, Pokazowa Zagroda Żubrów, kościół św. Huberta, a także plener serialu „Wataha”. Dodatkową atrakcją tego dnia były rozgrywane w Mucznem zawody w narciarstwie biegowym „Tropem Żubra”. Wieczorem odbył się dalszy ciąg dyskusji panelowych, po czym wszyscy uczestnicy udali się na uroczystą kolację przy muzyce.
Trzeciego dnia organizatorzy przeprowadzili zajęcia terenowe ścieżką przyrodniczo-historyczną Brenzberg, do miejsca największej zbrodni UPA dokonanej w Bieszczadach. W sierpniu 1944 r. w bestialski sposób dokonano tu tzw. „cichej zbrodni”. Siekierami i widłami bandy UPA zamordowały tu 74 bezbronne osoby: leśników, księży, kobiety i dzieci. Miejsce tej zbrodni przez dziesiątki lat było nieznane, odkryte zostało dopiero na początku XXI w. Przed pomnikiem w miejscu leśniczówki Brenzberg uczestnicy forum zapalili znicze oraz zmówili krótką modlitwę. Po tej wycieczce nastąpiło podsumowanie i zakończenie imprezy.
Forum poza dużą dawką fachowej wiedzy jest okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przewodnikami i integracji środowiska przewodnickiego. W sumie w IX Forum uczestniczyło ponad 100 przewodników z całej Polski m.in. Międzyzdrojów, Gdańska, Białowieży, Białegostoku, Giżycka, Olsztyna, Warszawy, Łowicza, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Sosnowca, Tarnobrzega, Rzeszowa i Przemyśla. Zażartować można, że przez trzy dni liczba mieszkańców osady Muczne wzrosła o ponad 300 proc., gdyż na stałe zamieszkuje tu około 30 osób.
Forum zorganizowane przez środowisko PTTK i koło przewodników w Sanoku było bardzo udanym i cennym doświadczeniem. Organizatorom należą się duże brawa!
Tekst: kol. Zdzisław Kryściak
Zdjęcia: kol.kol. Grzegorz Gdesz, Adam Grabowski, Monika Kowalczyk, Zdzisław Kryściak, Marcin Szumny