W sobotę, 23 lutego 2019 r. zamek w Gniewie opanowali przewodnicy z Pomorza w myśl zawołania miasta i gminy „Opanuj Gniew”, ponieważ świętowali regionalne obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.
Imprezę rozpoczęto powitaniem przed zamkiem i wystrzałem z zabytkowej armaty. Natomiast oficjalnego otwarcia imprezy dokonali kol. Adam Laska, prezes Koła Przewodników w Gniewie oraz burmistrz Gniewu Maciej Czarnecki, obaj w bogatych „strojach z epoki”.
Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego – „wielki przyjaciel przewodników i PTTK”, jak zwykło mówić się o niej – w ciepłych słowach mówiła o przyjaznej atmosferze, jaką tworzą przewodnicy, o emocjach, jakimi się kierują i jakie przekazują swoim słuchaczom-turystom. To oni potrafią zachęcić do przyjazdu do miejsc, po których oprowadzają wycieczki.
Kol. Barbara Ząbczyk-Chmielewska, przewodnicząca Wojewódzkiego Samorządu Przewodników – Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK powitała serdecznie władze Gniewu i koleżeństwo przewodnickie. Przypomniała, że MDPT ustanowiono w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych w Nikozji na Cyprze. Zaakcentowała, że przewodnicy to integrujące się stale środowisko, szkolące się, uczące, poznające wciąż nowe miejsca, po których potem oprowadzają wycieczki. Przypomniała o powstaniu pomorskiej federacji, która obchodzi w tym roku 20-lecie, a ponieważ przez cały ten czas federację wspiera dyrektor Marta Chełkowska, wręczyła jej okolicznościowe podziękowanie.
Następnie z pomocą kol. Jana Kiśluka z koła lęborskiego, wiceprzewodniczącego federacji wręczała kolejno dyplomy zasłużonym koleżankom i kolegom i współpracującym z federacją instytucjom, m.in. kołu wejherowskiemu za zorganizowanie w ubiegłym roku zlotu przewodników, czy też kołu puckiemu za organizowanie majówek, zaduszek przewodnickich i czerwcowej pielgrzymki kutroweją. Szefowa federacji podziękowała też kol. Janowi Kiślukowi i kol. Tadeuszowi Krawczykowi z lęborskiego koła za aktywność i działalność regionalną. Nagrody wręczono zasłużonym przewodnikom gniewskim i gniewskim seniorom przewodnickim: kol. Danucie Goździkowskiej, kol. Zdzisławowi Mielke i kol. Bogdanowi Halmanowi.
Kasztelan zamku gniewskiego Jarosław Struczyński miał interesującą prezentację o walorach ziemi gniewskiej i zadaniach rekonstruktorów, co pokazała rekonstrukcja bitwy pod Gniewem. O Republice Gniewskiej, najmniejszym państwie świata mówił Marek Kordowski, ilustrując wykład archiwalnymi zdjęciami. Natomiast dr hab. Małgorzata Grupa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w prezentacji pt. „Kultura materialna w Gniewie” skupiła się na temacie badań i wykopalisk w kościele św. Mikołaja. Stanowisko archeologiczne w Gniewie jest bardzo bogate. Znaleziono tam licznie wstążki, koronki, wianki, sztuczne kwiaty, pasy pokutne, a także ubiory z oryginalnej rzadkiej materii pochodzącej z Azji i z Francji.
Na koniec organizatorzy zaprosili na zwiedzanie miasta i takich ciekawych miejsc, jak Muzeum Kapsli, oraz na poczęstunek w namiocie na placu zamkowym z widokiem na Wisłę.
Tekst: kol. Iwona Ptasińska
Zdjęcia: kol. Tomasz Tarała