Już po raz 62. przewodnicy śląscy zorganizowali szkolenie przewodnickie, które odbyło się 1 czerwca 2019 r. Tym razem zaproponowano temat „Z historii lotnictwa”. Nad naszymi głowami ciągle widzimy i słyszymy przelatujące samoloty. Coraz więcej osób korzysta z usług lotniczych. To, co jeszcze 30 lat temu stawało się mało dostępne, teraz jest już normalnością. Stąd pomysł, by pogłębić nasza wiedzę na ten temat.
Wybraliśmy cztery punkty szkoleniowe: lotnisko Katowice Muchowiec, port lotniczy Kraków Balice, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Czyżynach oraz port lotniczy Katowice Pyrzowice. Jako instruktorów wybrano kol.kol. Helenę Witkowską i Ryszarda Ziernickiego. Lista chętnych na szkolenie została zamknięta po kilku dniach – takie było zainteresowanie.
W pierwszym punkcie szkolenia przedstawicielka Aeroklubu Ślaskiego – Natalia Chołowińska zapoznała nas z budową lotniska, którego początki sięgają 1926 r. Sam budynek terminala (według projektu Tadeusza Michejdy) był wówczas największym w Polsce. Do 1959 r. spełniał funkcje portu lotniczego przyjmując i odprawiając samoloty do Warszawy oraz loty czarterowe nad Morze Bałtyckie. W związku z uszkodzeniem pasa startowego wskutek szkód górniczych lotnisko pasażerskie zostało wstrzymane i obecnie jest miejscem szkolenia pilotów szybowcowych, lotów widokowych oraz obsługi technicznej tzw. samolotów ultralekkich i taksówek powietrznych. Lotnisko gościło Jana Pawła II oraz prawie 2 miliony pielgrzymów 20 czerwca 1983 r. podczas drugiej pielgrzymki papieża do Polski.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie hangarów lotniczych z mieszczącymi się tam samolotami i szybowcami.
Drogę do Krakowa kol. Ryszard Ziernicki wykorzystał na tematyczne szkolenie o historii lotnictwa, rekordów lotniczych, początków lotnictwa w Polsce, polskim konstrukcjom lotniczym, znanym lotnikom okresu międzywojennego, udziałem pilotów polskich w II wojnie światowej. Wraz z zbliżaniem się do Balic, kol. Ryszard przybliżył historię tamtejszego lotniska, a kol. Helena oprowadziła nas po terminalu lotniczym Kraków Balice. Aparaty fotograficzne były w ciągłym ruchu, bo ciekawych momentów do uwidocznienia było ogrom.
Na kolejnym odcinku drogi do Czyżyn kol. Ryszard przedstawił ciekawostki polskiego lotnictwa po II wojnie światowej.
Najważniejszym punktem 62. Warsztatów Przewodnickich było zwiedzenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Czyżynach. Zrobiło na nas ogromne wrażenie. Samolotów zarówno z okresu I wojny światowej, międzywojnia, II wojny światowej i tych współczesnych było tyle, że nie wiadomo było, na co zwrócić uwagę. Bo czego tam nie było: kilkanaście śmigłowców, samolotów pasażerskich, rolniczych, rewelacyjna Aleja MIG-ów, samolotów współczesnych typu Mirage, Saab, Harrier, Iryda, Iskra, Orlik, F-20 itd. Najbardziej zainteresował nas śmigłowiec Mi-8s, którym podróżował Jan Paweł II podczas pierwszych pielgrzymek do Polski.
Podczas kolejnego przejazdu do Pyrzowic nasz cicerone poświęcił lotniskom i obiektom lotniczym zlokalizowanym w województwie śląskim: Bielsko Biała -- Aleksandrowice, Goleszów Chełm, Góra Żar, Gliwice Trynek, Rybnik Gotartowice, Częstochowa Rudniki, Czechowice Dziedzice Kaniów, Kuźnia Raciborska, lądowisko na Zadnim Groniu i inne.
Port Lotniczy Katowice Pyrzowice był ostatnim punktem szkolenia. Tu kol. Helena oprowadziła grupę po terminalu, podczas której mieliśmy okazje oglądać odprawę i odlot samolotu czarterowego z turystami do Egiptu.
Wrażeń było co niemiara. Organizatorzy zadbali również o przerwy kawowe, a obiad mieliśmy w zabytkowej karczmie Austeria w Sławkowie.
Dziękujemy naszym instruktorom kol.kol. Helenie Witkowskiej i Ryszardowi Ziernickiemu.
Tekst i zdjęcia: kol. Ryszard Ziernicki