Tradycyjnie, jesienne spotkanie przewodników PTTK, kończące sezon przewodnicki, odbyło się tym razem w Kętrzynie 19-20 października 2019 r. Organizatorem spotkania był Samorząd Przewodnicki PTTK województwa warmińsko-mazurskiego. Okazją do stawienia się w Kętrzynie był jubileusz 60-lecia tamtejszych struktur PTTK: Oddziału PTTK oraz Koła Przewodników Terenowych. W spotkaniu uczestniczyli gospodarze wydarzenia oraz przewodnicy zrzeszeni w kołach przewodnickich w Elblągu, Giżycku i Olsztynie.
Spotkanie rozpoczęło się małym poczęstunkiem w siedzibie Koła, które mieści się na wspaniale odremontowanym, zabytkowym dworcu kolejowym. Przewodników przywitał prezes Koła kol. Aleksander Puszko. Korzystając ze słonecznego przedpołudnia wszyscy wyruszyli autokarem na wycieczkę po pałacach dawnych Prus Wschodnich. O nich i nie tylko opowiadali kol.kol. Łukasz Połubiński i Aleksander Puszko. Na początek odwiedziliśmy ruiny pałacu von Eulenburgów w Prośnie. Malownicze, nieco romantyczne ruiny wspaniałego pałacu, przebudowanego gruntownie w XIX w. w stylu neogotyku, dane nam było obejrzeć, wchodząc do środka. Dużo lepiej prezentuje się pałac Doenhoffów w Drogoszach. Jeden z trzech królewskich pałaców w Prusach Wschodnich oparł się wszystkim wojnom jakie przechodziły przez Mazury, niemniej na co dzień wnętrza pałacowe są opustoszałe. Prawdziwą ozdobą gmachu jest kaplica grobowa Doenhoffów, w której poza epitafiami zachowane są dwa sarkofagi władających niegdyś Drogoszami. Ostatnim pałacem, który znalazł się na trasie to siedziba rodu von Lehndorff w Sztynorcie. Pałac, który sławę zdobył w okresie II wojny światowej, goszcząc we wnętrzach ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa, również na tę chwilę pozostaje zamknięty. Krótkie spotkanie z właścicielami okołopałacowego terenu z pewnością wyjaśniło kilka bieżących kwestii dotyczących Sztynortu.
Po powrocie do Kętrzyna w sali Urzędu Miasta odbyła się część oficjalna jubileuszu, podczas której odbyła się prezentacja dokonań Oddziału i Koła Przewodników oraz wystąpienia zaproszonych gości. Niezastąpiony dokumentalista Koła Przewodników w Kętrzynie kol. Ryszard Krupa zaprezentował film własnego autorstwa na ten temat. Władze Samorządu Przewodnickiego oraz obecnych Kół Przewodnickich wręczyli listy gratulacyjne oraz prezenty, odczytany został także list od Zarządu Głównego PTTK. Wieczór zwieńczyła biesiada przewodnicka, w której uczestniczyli również członkowie kętrzyńskiego oddziału, reprezentujący inne dziedziny turystyki.
Niedziela była poświęcona architekturze militarnej. W Gierłoży odwiedziliśmy Wilczy Szaniec, najczęstsze miejsce pracy kętrzyńskich przewodników. Tam zostaliśmy przywitani przez przedstawicieli właścicieli terenu Nadleśnictwa Srokowo. Dla części warmińsko-mazurskich przewodników była to dobra okazja do odświeżenia sobie wiedzy o wojennej kwaterze Hitlera. Następnym punktem była wizyta w Mamerkach. Zwiedziliśmy dwie strefy kompleksu Quelle i Brigitten-Stadt. Ci przewodnicy, którzy zdecydowali się zdobyć najwyższą wolnostojącą wieżę widokową na terenie województwa (38 m), mieli okazję zobaczyć wypoczywające wśród młodych drzewek dwa łosie. Najmniej znaną i najmniejszą z odwiedzonych kwater był Hochwald – siedziba Gestapo i policji w Pozezdrzu. Z całości założenia przetrwał jedynie nieco uszkodzony schron Heinricha Himmlera.
Dwudniowe spotkanie zakończyło zwiedzanie Muzeum Mazurskiego w Owczarni i wspólny obiad.
Tekst: kol. Andrzej Bobrowicz
Zdjęcia: kol. Andrzej Bobrowicz i Leszek Marcinkowski