O tym, że kolejny już 49. Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich PTTK odbędzie się w Ostrowcu Świętokrzyskim było wiadomo od marca 2019 r. Na zebraniu Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK woj. świętokrzyskiego w listopadzie 2019 r. ustalono termin zjazdu na 22-23 lutego 2020 r. oraz temat przewodni , którym bez wątpienia będą wpisane we wrześniu 2020 r. na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO – Krzemionki.
Przygotowania ruszyły z kopyta, bo organizatorzy: Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK woj. świętokrzyskiego, Koło Przewodników Świętokrzyskich PTTK przy Oddziale Świętokrzyskim im. Stanisława Jeżewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprosili do współudziału w wydarzeniu na zasadzie partnerstwa: prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego, starostę ostrowieckiego Marzenę Dębniak, wójta gminy Bodzechów Jerzego Murzyna, dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim dr. Andrzeja Przychodniego, nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Adama Podsiadło, prezesa Przedsiębiorstwa PKS S.A. w Ostrowcu Świętokrzyskim Stanisława Wodyńskiego oraz dyrektor hotelu Accademia w Ostrowcu Świętokrzyskim Bożenę Kieloch.
Z początkiem stycznia 2020 r. zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia uczestników. W piątek, 21 lutego wszystko było zapięte na przysłowiowy ostatni guzik i pierwsi uczestnicy meldowali się w gościnnych progach hotelu Accademia.
W sobotę, 22 lutego, a więc pierwszy dzień Zjazdu przywitał wszystkich pięknym słońcem. Do godz. 11.00 w nowym budynku Muzeum na Krzemionkach zameldowali się wszyscy zaproszeni goście uczestnicy zjazdu w liczbie 125 osób. Otwarcia imprezy dokonali: kol. Kazimierz Micorek – prezes Samorządu woj. świętokrzyskiego, kol. Dorota Szczałuba – prezes Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim Andrzej Przychodni. Po powitaniu przez gospodarzy głos zabrali zaproszeni goście. Następnie wykład wygłosił dr Andrzej Przychodni pt. „Uwagi o dziedzictwie archeologicznym i turystyce w regionie świętokrzyskim”.
Po wykładzie odbyło się tradycyjne blachowanie nowych przewodników świętokrzyskich. W gronie 17 osób były koleżanki i koledzy z Warszawy, Radomia i Kielc. Wręczenia odznak Przewodnik Świętokrzyski dokonali kol. Swietłana Koniuszewska – przewodnicząca Komisji Przewodnickiej ZG PTTK i dr Cezary Jastrzębski – przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej PTTK woj. świętokrzyskiego. W czasie przerwy odbyła się degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Magoniach, miejscowości z najbliższego sąsiedztwa Krzemionek.
Po przerwie kolejny wykłady wygłosili dr Jerzy Tomasz Bąbel pt. „Neolityczny świat górników krzemionkowskich” i mgr Artur Jedynak pt: „ Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego – pierwsze dobro światowego dziedzictwa UNESCO w regionie świętokrzyskim”.
Z lekkim opóźnieniem ,po ciepłym posiłku uczestnicy zjazdu podzieleni na trzy grupy udali się na zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej, zaopatrzeni we własne źródła światła.
Od godz. 20.00 w hotelu Accademia, gdzie byli zakwaterowani uczestnicy zjazdu rozpoczęła się tradycyjna Biesiada Przewodnicka, która trwała i trwała prawie do rana.
Na drugi dzień, czyli w niedzielę, 23 lutego odbyła się wycieczka autokarowo-piesza po terenie przyszłego Parku Kulturowego Pradziejowego Górnictwa Krzemienia nad Kamienną. Uczestnicy w liczbie 90 osób, podzieleni na dwie grupy, udali się na wycieczkę autokarami PKS S.A. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Grupy prowadzili: kol. Włodzimierz Szczałuba – przewodnik świętokrzyski i kol. Artur Jedynak – pracownik Muzeum i Rezerwatu Krzemionki. Autokary wyruszyły dwoma różnymi trasami, aby dowieźć uczestników na teren dawnej osady neolitycznej na Gawrońcu w Ćmielowie (wzgórze położone na prawym brzegu rozległej doliny rzeki Kamiennej) oraz do miejscowości Borownia, gdzie występuje bardzo dobrze zachowane pole górnicze. W drodze powrotnej jedna z grup zwiedziła pawilony wystawiennicze w Muzeum na Krzemionkach.
Zakończeniem drugiego dnia był pożegnalny posiłek w hotelu Accademia i informacja, że jubileuszowy 50. Ogólnopolski Zjazd Przewodników Świętokrzyskich PTTK odbędzie się w Kielcach. To właśnie tam odbył się 1. Zjazd Przewodników Świętokrzyskich PTTK. Goście dziękowali organizatorom za przyjęcie, a organizatorzy wszystkim za udział w imprezie.
Tekst: kol. Zbigniew Pawlik
Koordynator 49 Zjazdu