Już po raz 10. przewodnicy turystyczni spotkali się na Ogólnopolskim Forum Przewodników Turystycznych – przedsięwzięciu, którego pomysłodawczynią jest kol. Anna Sierpińska, a kontynuatorami organizatorzy kolejnych edycji. Corocznie organizowane w drugi weekend lutego Forum, cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Tegoroczne, jubileuszowe zorganizowane zostało 7-9 lutego 2020 r. w Warszawie przez Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Mazowieckiego we współpracy z Warszawskim Oddziałem Przewodników PTTK oraz Studenckim Kołem Przewodników Turystycznych przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK. Bazą Forum było Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe przy ul. Bobrowieckiej, gdzie miały miejsce wykłady, warsztaty i zakwaterowani zostali uczestnicy spoza Warszawy. Hasłem tegorocznego Forum było „Przewodnik w wielkim mieście”.
W Forum wzięło udział łącznie około 130 osób z całej Polski: od Przemyśla i Sanoka po Międzyzdroje, od Jeleniej Góry po Gdańsk, Białystok i Giżycko, przez Poznań, Toruń, Łódź, Warszawę, Kraków, Lublin i wiele innych miejscowości. Przy realizacji przedsięwzięcia pracowało kilkunastu wolontariuszy. Forum otrzymało wsparcie finansowe ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, ze środków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz SPOŁEM WSS Śródmieście. Honorowym patronatem przedsięwzięcie objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.
W piątek, 7 lutego przy rejestracji uczestnicy Forum otrzymali materiały pamiątkowe oraz materiały informacyjne na temat Warszawy i Mazowsza, pozyskane od Samorządu Województwa Mazowieckiego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. O godz. 12.00 rozpoczęła się uroczystość otwarcia Forum, w której udział wzięli członkowie władz PTTK: prezes ZG PTTK kol. Jerzy Kapłon, wiceprezes ZG PTTK kol. Marian Jurak, prezes GKR PTTK kol. Dariusz Kużelewski, sekretarz GSK PTTK kol. Jolanta Szulc oraz członkowie Komisji Przewodnickiej ZG PTTK z przewodniczącą Komisji kol. Swietłaną Koniuszewską i Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK z przewodniczącym kol. Adamem Jakubowskim. Udział wzięli także: prezes Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK kol. Natalia Wojtyra, prezes Warszawskiego Oddziału Przewodników PTTK kol. Paweł Terlecki oraz przedstawicielka WSS SPOŁEM Śródmieście pani Danuta Bogucka.
Zgromadzeni w sali wysłuchali wykładów:
- „Wiadoma rzecz – stolica i każde słowo zbędnem: O stołeczności w ujęciu historycznym” – Marcin Tysler,
- „W Warszawie, uważa pan, się żyje: Wyzwania dla przewodnika w wielkim mieście” – Jacek Delert,
- „Warszawiak, a po mentrykie osiem godzin koleją i trzy dni wołamy jedzie: Słynni warszawiacy wcale nie z Warszawy” – Włodzimierz Pawełczyk,
- „Chodź na piwko naprzeciwko: Dzieje warszawskiego browarnictwa” – Piotr Wierzbicki.
Wykład o dziejach warszawskiego browarnictwa wzbogacony został degustacją warszawskich piw rzemieślniczych.
Wieczorem uczestnicy Forum, podzieleni na dwie grupy: „Panny” i „Jednorożce” wyruszyli autokarami na wycieczkę po nocnej Warszawie. Zobaczyli Królewski Ogród Światła w Wilanowie, oświetlone budynki oraz mosty na trasie przejazdu, odbyli spacer przez Stare i Nowe Miasto. Nazwy grup związana były z historią Warszawy, gdyż panna z jednorożcem stanowiła herb Nowej Warszawy.
Na sobotę, 8 lutego zaplanowana została wycieczka „Warszawa wielkomiejska”. Najpierw odbył się przejazd po mieście z pokazaniem m.in. ścisłego centrum Warszawy z budowanymi i wybudowanymi wieżowcami. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie kościoła św. Trójcy przy pl. Małachowskiego. Następnie uczestnicy Forum przeszli na pl. Piłsudskiego, gdzie mogli zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a potem niespodzianka: zwiedzanie budynku Ministerstwa Zdrowia – Pałacu Paca, zazwyczaj nieudostępnionego do zwiedzania.
W godzinach popołudniowych odbyły się warsztaty metodyczne dla przewodników turystycznych, do wyboru:
- Oprowadzanie osób z niepełnosprawnościami – Anna Bogucka, Kamila Wróblewska,
- Neutralność w języku przewodnika – Oliwia Wołkowicz, Agnieszka Pietrzak.
Spontaniczne, pełne emocji reakcje przewodników turystycznych świadczą o tym, że tematyka przeprowadzonych warsztatów jest bardzo aktualna i potrzebne było zmierzenie się z nią.
A wieczorem był czas na rozmowy, integrację, tańce. Podczas biesiady ogłoszono wyniki konkursów i wręczone zostały nagrody. Część nagród ufundowała Warszawska Organizacja Turystyczna. Podziękowano za pracę organizatorom i wszystkim przewodnikom zaangażowanym w realizację tegorocznego Forum. Kolejną niespodzianką dla uczestników w tym dniu był jubileuszowy tort malinowo-śmietanowy z logo Forum, ze świeczkami urodzinowymi i sztucznymi ogniami.
Ostatniego dnia, w niedzielę, 9 lutego odbyła się wycieczka, której celem było poznanie sztuki ulicznej. Droga prowadziła przez Muranów, gdzie przewodnicy warszawscy pokazali znajdujące się tam murale, opowiedzieli ich historie i zdradzili tajemnice tego miejsca. Po zakończeniu Forum uczestnicy zostali odwiezieni z bagażami na dworzec PKP Warszawa Centralna.
Ogólnopolskie Forum Przewodników Turystycznych „Przewodnik w wielkim mieście” zostało wysoko ocenione przez jego uczestników pod względem merytorycznym i organizacyjnym. Zarówno zróżnicowanie wiekowe organizatorów, jak i różnice środowiskowe pozytywnie wpłynęły na jakość programu przygotowanego dla uczestników Forum. Doświadczenie przewodników z dłuższym stażem połączone z pomysłami i entuzjazmem przedstawicieli środowiska akademickiego dały wyśmienite rezultaty. Współpraca członków Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Mazowieckiego przy organizacji Forum pokazała, że nie ma rzeczy niemożliwych, a umiejętność porozumienia się to norma w tym gremium. A należą do niego kol.kol. Martyna Serafin, Jacek Delert, Włodzimierz Pawełczyk, Marcin Tysler i pisząca te słowa Joanna Lipińska.
Zdjęcia: kol.kol. Martyna Serafin i Iwona Ptasińska