Po przymusowej przerwie warmińsko-mazurscy przewodnicy PTTK znów mogli się spotkać na tradycyjnym jesiennym zamknięciu sezonu przewodnickiego. Spotkanie zaplanowano 25-26 września 2021 r., a docelowym miejscem było tym razem mazurskie Działdowo. Tradycyjnie organizatorem wydarzenia był Samorząd Przewodnicki PTTK woj. warmińsko-mazurskiego. Podczas tego wyjazdu warmińsko-mazurscy przewodnicy PTTK odwiedzili również miasta Cittaslow położone na Ziemi Chełmińskiej. W spotkaniu uczestniczyło 56 przewodników zrzeszonych w Kole Przewodników Turystycznych przy Oddziale Warmińsko-Mazurskim PTTK w Olsztynie, Kole Przewodników Terenowych przy Oddziale PTTK w Kętrzynie, Kole Przewodników i Pilotów Turystycznych przy Oddziale PTTK Ziemi Elbląskiej w Elblągu oraz Kole Przewodników Terenowych przy Oddziale PTTK Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku.
Sobotę przewodnicy spędzili w Działdowie – mieście Cittaslow, na zaproszenie burmistrza Grzegorza Mrowińskiego. Wizytę w tym mieście rozpoczęło zwiedzanie fabryki Dekorglass, specjalizującej się w dekoracji szkła. Koleżanki i koledzy mieli okazję do spotkania z pracownikami zakładu, którzy opowiedzieli o tradycjach zakładu i bieżącej produkcji, kierowanej niemal na cały świat. Następnie w pokazowym showroomie była okazja obejrzeć najciekawsze dekorowane butelki wyprodukowane w działdowskiej fabryce. Wizyta w tym największym zakładzie pracy w Działdowie pokazała, że mamy się czym poszczycić na międzynarodowym poziomie i pewnością była dla nas niezwykle wartościowa.
Następnie przyszedł czas na ustanowione w 2019 r. Muzeum Pogranicza, mieszczące się w dwóch zacnych działdowskich zabytkach. W zamku krzyżackim znajduje się wystawa przekrojowa dotycząca Działdowa i najbliższych okolic jako terenów zawsze położonych na polsko-krzyżackim, polsko-pruskim czy polsko-niemieckim pograniczu. Po ekspozycji zatytułowanej „Działdowo miasto i ludzie dawnego pogranicza” oprowadził nas Bogdan Wrzecionowski, absolwent ostatniego kursu przewodnickiego PTTK w Olsztynie. W działdowskim ratuszu od 2013 r. czynna jest interaktywna wystawa poświęcona Państwu Zakonu Krzyżackiego, którą przewodnicy zwiedzali wraz z kol. Andrzejem Bobrowiczem z Koła w Olsztynie.
Najważniejszy punkt dnia miał miejsce późnym popołudniem. Na działdowskim zamku odbyła się ceremonia ślubowania nowych przewodników i przyjęcie ich do wszystkich czterech kół przewodnickich PTTK działających w województwie warmińsko-mazurskim. Uroczystość rozpoczął przewodniczący Samorządu kol. Andrzej Bobrowicz witając przewodników i dziękując gospodarzowi miejsca, czyli Muzeum Pogranicza za udostępnienie zamkowych wnętrz. W imieniu muzeum głos zabrał dyrektor Patryk Kozłowski. Następnie głos zabierali: kol. Marian Jurak – Zarząd Główny PTTK, kol. Urszula Bełza – Wojewódzka Komisja Egzaminacyjna woj. warmińsko-mazurskiego, kol. Andrzej Bobrowicz – Samorząd Przewodnicki, kol. Mariusz Moritz – kierownictwo kursu oraz przedstawiciele absolwentów: Adriana Strukowicz z Elbląga i Mirosław Wiszowaty z Olsztyna.
Kurs przewodnicki 2019/2020/2021 zapisał wyjątkową kartę w historii warmińsko-mazurskich szkoleń. Organizował go Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK w Olsztynie, a kursanci uczestniczyli w nim jednocześnie w dwóch grupach: jednej w Olsztynie i drugiej w Elblągu. To wyzwanie dla obu ośrodków przewodnickich zostało dodatkowo zakłócone ogłoszeniem stanu pandemii, zawieszaniem i odwieszaniem możliwości prowadzenia zajęć, co sprawiło wiele trudności zarówno uczestnikom, jak i wykładowcom oraz instruktorom. To także pierwszy kurs w historii, który skorzystał z prowadzenia zajęć online, prowadzonych przez komunikator.
Absolwenci kursu w liczbie 26, po oficjalnych przemówieniach, wystąpili do ślubowania przed prezesami warmińsko-mazurskich kół przewodnickich PTTK: kol.kol. Iwoną Grabią z Olsztyna, Aleksandrem Puszko z Kętrzyna, Leszkiem Marcinkowskim z Elbląga i Witosławem Wyrobkiem z Giżycka. Prezesi odebrali ślubowanie przewodnickie odczytane przez kol. Mariana Juraka z Olsztyna, wiceprezesa ZG PTTK, a następnie wręczyli blachy przewodnickie. Warto dodać, że 11 absolwentów wstąpiło do koła w Olsztynie, 9 zasiliło koło elbląskie, 4 przystąpiło do koła w Kętrzynie, a 2 absolwentów przyjęto w szeregi koła w Giżycku. Po tej podniosłej uroczystości przyszedł czas na zabawę na wieczorze przewodnickim, który został zorganizowany w całości przez władze miasta Działdowa.
Po wyczerpującej sobocie niedzielę przewodnicy spędzili iście w rytmie Cittaslow odwiedzając trzy miasta należące do Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow. W podróż do Lidzbarka, Nowego Miasta Lubawskiego i Lubawy przewodników zabrał kol. Andrzej Bobrowicz, członek Krajowego Komitetu Naukowego Cittaslow, przybliżając idę ruchu spod znaku pomarańczowego ślimaka oraz podkreślając turystyczną rolę Cittaslow dla Warmii i Mazur. Na 35 miejscowości zrzeszonych w polskiej sieci Cittaslow aż 26 jest położonych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Rangę tej inicjatywy dostrzegły także władze samorządowe województwa umieszczając sieć Cittaslow w strategii promocji województwa jako jeden z najważniejszych kierunków rozwoju turystycznego. Przewodnicy odwiedzili kilka miejsc, które powstały dzięki członkostwu miast w tym stowarzyszeniu. W Lidzbarku oczywiście nie zabrakło wspólnego zdjęcia na Skwerze Cittaslow, ponadto nad jeziorem Lidzbarskim odwiedzono nową wieżę widokową i sąsiadującą z nią Cittaslow Cafe. W Nowym Mieście Lubawskim w trakcie krótkiego spaceru nie zabrakło Zakątka Cittaslow i Ogrodu Róż.
Głównym punktem tego dnia była wizyta na zamku biskupów chełmińskich w Lubawie. Zamek nie przetrwał próby czasu, od XVIII w. był systematycznie rozbierany, a do dzisiejszych czasów przetrwały jedynie fundamenty i fragmenty piwnic. W 2020 r. na reliktach zamku wyrosło Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej. W nowoczesnym budynku zadbano jednak o wyeksponowanie historycznych pozostałości, przez które jest poprowadzona trasa zwiedzania. Nie zabrakło również małych podarunków przygotowanych dla przewodnikom przez gospodarzy miejsca. Przed obiadem kończącym całość imprezy kilkanaście minut poświęcono również relaksowi w Łazienkach Lubawskich. Dzisiejszy wygląd tego parku nie byłby możliwy bez inwestycji Cittaslow. Wizytą w Lubawie przewodnicy zakończyli spotkanie zamykające sezon przewodnicki i udali się do swoich miast.
Serdeczne podziękowania kierujemy do burmistrza Grzegorza Mrowińskiego, który zaprosił i ugościł przewodników w Działdowie oraz był pomysłodawcą wizyty przewodników w Dekorglassie, a także do dyrektora Muzeum Pogranicza Patryka Kozłowskiego, który udostępnił zamkowe wnętrza na uroczystość blachowania młodych przewodników.
Tekst: kol. Andrzej Bobrowicz, przewodniczący Samorządu Przewodnickiego PTTK woj. warmińsko-mazurskiego
Zdjęcia: kol. Ewa Górska, Marta Kruk, Mirosław Wiszowaty oraz Andrzej Bobrowicz