W sobotę, 23 października 2021 r. odbyło się już VIII przewodnickie spotkanie integracyjne Śląsk – Małopolska. Wcześnie rano jak na prawdziwych przewodników przystało siedzieliśmy już w autokarze, aby autostradą A4 dotrzeć na Przełęcz Edwarda Rydza Śmigłego w Beskidzie Wyspowym (696 m n.p.m.). Trasę dojazdową do krakowskich Mogilan umilał nam głos kol. Jana Webera, omawiającego tę część trasy przejazdu. Od Mogilan do Przełęczy pilotującym autokar był kol. Dariusz Gacek, autor najnowszego przewodnika po Beskidzie Wyspowym, który w ciekawy i fachowy sposób przedstawił nam historię i mijane na trasie obiekty oraz krajobrazy.
Po przyjeździe na przełęcz i powitaniu z grupą małopolskich przewodników kol. Gacek w kilku słowach objaśnił m.in. widoczną z przełęczy panoramę. Wśród witających naszą grupę był ubrany w mundur Marszałka z maciejówką, płk Legionów Polskich, komendant Tomasz Jamróz-Piłsudski z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1. Pułku Piechoty I Brygady Legionów Polskich. Nota bene pan Tomasz jest praprawnukiem Adama, brata Józefa Piłsudskiego. Przybliżył nam wojenną historię, która wydarzyła się na przełęczy. Następnie po sformowaniu wędrownego szyku prowadzonego przez kol. Edwarda Fietko z Wojskowego Koła PTTK im. gen. Józefa Bema w Krakowie blisko czterdziestoosobowa grupa udała się szlakiem zielonym na Łopień (961 m n.p.m.), a dalej do miejscowości Dobra.
Tam oczekiwał na grupę proboszcz sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej ks. Wojciech Sroka, aby oprowadzić nas po zabytkowym drewnianym kościółku pw. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Po wysłuchaniu ciekawych informacji na temat kościółka i jego zabytkowego wnętrza, mieliśmy jeszcze okazję zajrzeć do domowej kaplicy zlokalizowanej na plebanii, gdzie zgromadzone są najcenniejsze artefakty, m.in. Biblia z 1578 r., Missale Romanum (Mszał Rzymski) z 1704 r. oraz stojąca na półce figura Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza z, co jest rzadkością, nałożonym na głowę kapeluszem.
Ostatnim elementem pobytu w Dobrej było spotkanie z gospodarzami w nowoczesnym budynku Urzędu Gminy, gdzie czekała na nas kawa i herbata z słodkościami, a także smaczny bigos z „dodatkiem” w postaci szczyrzyckiego piwa. Spotkanie prowadził kol. Edward Fietko, który jako pierwszego poprosił wójta gminy Benedykta Węgrzyna o zaprezentowanie gminy Dobra. Z kolei Czesław Szynalik – popularyzator, znawca Beskidu Wyspowego oraz pomysłodawca akcji Odkryj Beskid Wyspowy przedstawił nam ideę akcji oraz charakterystykę odznak turystycznych, które możemy zdobywać wędrując tamtejszymi szlakami. Przybliżył warunki zdobywania odznak: „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego, Korona Beskidu Wyspowego oraz odznaka Mały Szlak Beskidzki, który prowadzi od Beskidu Małego przez Beskid Makowski po tereny Beskidu Wyspowego. Wśród zaproszonych gości był również leśniczy z Limanowej Tomasz Kubacki, który krótko omówił gospodarkę leśną prowadzoną na terenie Beskidu Wyspowego.
Na zakończenie w imieniu środowiska Śląskiego zabrał głos kol. Ryszard Ziernicki, przewodniczący Samorządu Przewodników PTTK Województwa Śląskiego, który podziękował za wspaniałą organizację oraz zaprosił wszystkich do udziału w przyszłorocznym spotkaniu na Śląsku. Ostatnim akcentem spotkania była prelekcja i prezentacja najnowszego przewodnika po Beskidzie Wyspowym autorstwa kol. Dariusza Gacka oraz przekazanie każdemu z uczestników materiałów promocyjnych przygotowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Nadleśnictwo Limanowa oraz Urząd Gminy Dobra.
Tekst i zdjęcia: kol. Adam Lapski, Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale PTTK w Chorzowie