Opisy fotogalerii

65-lecie Częstochowskiego Oddziału Przewodników PTTK im. Jana Długosza

Znany częstochowski działacz turystyczny a zarazem przewodnik turystyczny PTTK kol. Janusz Brandys w 1956 r. powołał i założył Koło Przewodnickie. Zorganizował cztery kursy przewodnickie, których absolwenci zasilili nowo powstałe Koło. Wiele wycieczek, szczególnie na Jurę, stanowiło główny teren działanie jego członków.

Kolejny etap działalności było nadanie Kołu patrona. Kol. Andrzej Szczepański, kolejny prezes, zaproponował za patrona znanego polskiego historyka i kronikarza – Jana Długosza. Koło systematycznie rozwijało się poprzez organizację kolejnych kursów przewodnickich. Już nie tylko rejonem uprawnień była Jura, ale też rejon świętokrzyski, małopolski, Beskidów, Tatr czy Sudetów. Przewodników częstochowskich można było spotkać w całej Polsce, jak pilotowali coraz to więcej grup turystycznych. Sami byli zaangażowani do pomocy innym grupom turystycznym prowadząc ich po terenach Częstochowy, na Jasną Górę, zamki Jury itd.

Do jednej z najważniejszych decyzji kol. Zdzisława Dziubka była organizacja Ogólnopolskich Pielgrzymek Przewodników na Jasną Górę. Do dziś dużą pomocą w organizacji tych pielgrzymek kolejne grupy mogą otrzymać od kol. Basi Okońskiej.

W 1999 r. ówczesny prezes kol. Wacław Derejczyk zaproponował przekształcenie Koła w Oddział Przewodnicki PTTK i ten stan prawny trwa do dzisiaj. Należy nadmienić, że kol. Wacław Derejczyk był aktywnym członkiem Komisji Przewodnickiej ZG PTTK, a nawet przez pewien czas pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Przewodnickiej ZG PTTK. Obecnie funkcję prezesa pełni kol. Daria Pałecz, pod kierunkiem której odbyły się kursy przewodnickie na uprawnienia jurajskie.

Z kronikarskiego obowiązku należy podać, że wiele koleżanek i kolegów posiada uprawnienia nie tylko jurajskie, ale także beskidzkie, tatrzańskie, sudeckie, świętokrzyskie i uprawnienia pilota wycieczek. Spore grono przewodników posiada Odznakę „Zasłużony Przewodnik PTTK”: kol.kol. Wacław Derejczyk, Basia Okońska, Marian Głowacki, Mirek Zwoliński, Grzegorz Kotas, Anna Bańcerek, Daria Pałecz. Dodatkowo, kol.kol. Wacław Derejczyk i Basia Okońska posiadają Honorowy Tytuł „Zasłużony Przewodnik Turystyczny PTTK Woj. Śląskiego”. Kol. Stefan Zatoński odnosił sukcesy w Konkursie Krasomówczym Przewodników w Golubiu Dobrzyniu. Kol.kol. Marian Głowacki i Mirek Zwoliński znani są z licznych opracowań krajoznawczych i materiałów historycznych dotyczących tematyki krajoznawczej i przewodnickiej. Corocznie na spotkaniach z okazji Dnia Przewodnictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach liczne grono częstochowskich przewodników otrzymuje z rąk przedstawicieli urzędu okolicznościowe wyróżnienia, dyplomy gratulacyjne i nagrody.

Bardzo wysoko cenimy wkład częstochowskiego środowiska przewodnickiego w działalność śląskich przewodników. Miło Was gościmy na naszych imprezach, jak i korzystamy z Waszej pomocy przy organizacji naszych imprez np. podczas pielgrzymek, warsztatów, szkoleń itp.

Śląski Samorząd na tej uroczystości reprezentowali kol.kol. Helena Witkowska i Ryszard Ziernicki. Miłym momentem była obecność kol. Swietłany Koniuszewskiej, przewodniczącej Komisji Przewodnickiej ZG PTTK.

W Waszym imieniu złożyliśmy życzenia, skosztowaliśmy pyszny tort, pośpiewaliśmy przy ognisku i oczywiście powspominaliśmy dawne czasy, nie ruszając tematu przyszłości przewodnictwa, bo po co denerwować się przy tak pięknej uroczystości w blasku olsztyńskiego zamku i pięknej polskiej złotej jesieni.

Tekst i zdjęcia: kol. Ryszard Ziernicki

65-lecie Częstochowskiego Oddziału Przewodników PTTK im. Jana Długosza
65-lecie Częstochowskiego Oddziału Przewodników PTTK im. Jana Długosza Znany częstochowski działacz turystyczny a zarazem przewodnik turystyczny PTTK kol. Janusz Brandys w 1956 r. powołał i założył Koło Przewodnickie. Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun