Opisy fotogalerii

Zakończenie sezonu turystycznego w Gdańsku

W sobotę, 19 listopada 2022 r. odbyła się wycieczka szkoleniowa Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Franciszka Mamuszki w Gdańsku pt. „Wyżyny Gdańskie Wolnego Miasta Gdańsk – szkoły Macierzy Polskiej” połączona z tradycyjnym Zakończeniem sezonu turystycznego. Był to objazd autokarowy po terenach dawnego powiatu Wyżyny Gdańskie (Danziger Höhe) istniejącego w latach 1887-1939, obejmującego swoim zasięgiem miejscowości takie jak: Trąbki Wielkie, Gołębiewo Średnie, Ełganowo, Postołowo, Szczodrowo oraz Kleszczewo. Narrację na trasie naprzemiennie prowadzili: kol.kol. Maciej Badowicz, Marek Jeziak, Mariusz Paradecki oraz Krzysztof Stopieński.

Podczas przejazdu grupa 46 przewodniczek i przewodników zwiedziła sanktuarium w Trąbkach Wielkich, gdzie proboszcz tamtejszej parafii dokonał prezentacji niezwykłego obrazu Matki Boskiej z kolczykiem w uchu, koronowanym przez samego Ojca Św. Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie 12 czerwca 1987 r. Oprócz sanktuarium, mieliśmy możliwość obejrzenia dworu dawnych właścicieli ziemskich w Trąbkach Wielkich – rodziny Burandtów, a także budynek Polskiej Macierzy Szkolnej.

Następnie w drodze do Ełganowa, zatrzymaliśmy się na kilka chwil w Gołębiewie Średnim. Tam, przy szosie z Gdańska do Starogardu Gdańskiego, mieścił się budynek celny przy granicy Wolnego Miasta Gdańsk z II Rzeczpospolitą Polską. Jest to jedyny taki obiekt zachowany do dziś. Co prawda, nie ma tam już śladu po infrastrukturze celnej, natomiast uczestnicy wycieczki mieli okazję posłuchać krótkiego opisu i charakterystyki granic Wolnego Miasta Gdańsk, genezy ich powstania, sposobu wytyczania i problemów wynikających z podziału. Po postoju w Gołębiewie, skierowaliśmy się do Ełganowa.

W Ełganowie, była okazja posłuchać i porozmawiać z panem Janem Trofimowiczem – emerytowanym nauczycielem, mieszkającym w budynku dawnej Szkoły Senackiej w Wolnym Mieście Gdańsk. Oprócz tego, uczestnicy szkolenia obejrzeli sztandar Macierzy Szkolnej znajdujący się w miejscowej parafii, kapliczkę z czasów powstania styczniowego z napisem w języku polskim „Okaż żeś jest matką naszą”, jak również skromny budynek Szkoły Polskiej Gdańskiej Macierzy Szkolnej.

W Postołowie odwiedziliśmy Golf & Country Club. Była to znakomita okazja do teoretycznego zapoznania się z zasadami funkcjonowania klubu golfowego jak i samej gry w golfa. W Szczodrowie zaś można było zwiedzić jeden z najstarszych na Pomorzu, zabytkowy, drewniany kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza. To najstarsza parafia której początki datowane są prawdopodobnie na połowę XV w. W międzyczasie, podczas przejazdu na trasie Szczodrowo – Kleszczewo, kol. Krzysztof Stopieński bardzo obszernie przybliżył nam w autokarze informacje nt. filii obozu Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Stutthof znajdującego się w Granicznej Wsi (Grenzdorf), a także o postaci Alfa Liczmańskiego – gdańskiego działacza polonijnego, nauczyciela, harcmistrza, więźnia obozu koncentracyjnego w Stutthofie który zginął w lasach Granicznej Wsi będąc rozstrzelanym wczesnym rankiem 20 marca 1940 r.

Po zwiedzaniu, udaliśmy się na obiad zorganizowany w „Gościńcu dla Przyjaciół” w Kleszczewie zakończony wspólnymi śpiewami przy ognisku. Choć za oknem panowały iście zimowe warunki atmosferyczne, padał śnieg, atmosfera wyjazdu była bardzo pogodna. Entuzjastyczne podejście uczestników zaowocowało radosnym i udanym zakończeniem sezonu 2022 z uśmiechem na twarzy.

Tekst: kol. Marek Jeziak
Zdjęcia: kol.kol. Marek Jeziak i Tomasz Zieliński

Zakończenie sezonu turystycznego w Gdańsku
Zakończenie sezonu turystycznego w Gdańsku W sobotę, 19 listopada 2022 r. odbyła się wycieczka szkoleniowa Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Franciszka Mamuszki w Gdańsku… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun