Opisy fotogalerii

Zlot Instruktorów Przewodnictwa PTTK w Kaliszu

W dniach 15-17 listopada 2024 r. w gościnnym Kaliszu odbył się Zlot Instruktorów Przewodnictwa. Jego organizatorem był Krajowy Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK, a merytorycznie wspierali przedsięwzięcie kaliscy przewodnicy i pracownicy Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Izby Pamięci „Dziedzictwo Ziemi Liskowskiej” w Liskowie koło Kalisza oraz Muzeum Zamek Książąt Czartoryskich w Gołuchowie. Trzydniowe spotkanie miało charakter szkoleniowy i integracyjny, ale zaplanowano też czas na poznawanie walorów krajoznawczych Kalisza i jego okolic.

Zlot odbywał się pod honorowym patronatem Pana Jana Kłysza – starosty kaliskiego oraz Pana Krystiana Kinastowskiego – prezydenta miasta Kalisza.

Uroczystą sesję inauguracyjną Zlotu, która miała miejsce w pięknej sali recepcyjnej kaliskiego Ratusza, otworzył wykład zatytułowany „Cystersi w Wielkopolsce”, który poprowadził dr Włodzimierz Łęcki – Instruktor Przewodnictwa, Instruktor Krajoznawstwa Polski, pomysłodawca i autor Kanonu Krajoznawczego Polski, autor ponad 70 publikacji i przewodników turystycznych z terenu Polski i Wielkopolski.

Bogaty program Zlotu obejmował różne obszary wiedzy i umiejętności przewodników turystycznych.

Instruktorzy z całej Polski w ramach części szkoleniowej poznali założenia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i zmian w procesie uzyskiwania uprawnień przewodnickich oraz formalno-prawne aspekty zawodu przewodnika turystycznego. Dodatkowo, uczestnicy wzięli udział w warsztatach na temat nowoczesnych narzędzi edukacyjnych i dobrych praktyk w pracy instruktora oraz w panelu dyskusyjnym poświęconym przyszłości instruktorów przewodnictwa. Naszymi prelegentami i osobami prowadzącymi spotkania byli: kol.kol. Swietłana Koniuszewska, Patrycja Czudak, Martyna Serafin, Barbara Ząbczyk-Chmielewska, Adam Jachymiak i Andrzej Matysiak.

Atrakcje turystyczne regionu kaliskiego instruktorzy przewodnictwa mogli najpierw poznać podczas wykładu Andrzeja Matysiaka. Historyczno-krajoznawcza prezentacja prowadziła od początków Państwa Polskiego aż do czasów współczesnych. Akcentowała najcenniejsze, choć nie zawsze znane, zabytki miasta Kalisza. Z kolei w czasie interesujących wycieczek po mieście i okolicznych miejscowościach przewodnicy mieli możliwość podziwiania niepowtarzalnych obiektów sakralnych i świeckich. Odwiedzili m.in. kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Ołoboku (pozostałości żeńskiego klasztoru i kościoła cysterek), Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, zespół pałacowo-parkowy w Koźminku, Izbę Pamięci „Dziedzictwo Ziemi Liskowskiej” w Liskowie koło Kalisza, Muzeum Zamek Książąt Czartoryskich w Gołuchowie – z przepiękną kolekcją sztuki.

Zlot Instruktorów Przewodnictwa był dla jego uczestników kolejną okazją do poszerzenia wiedzy i umiejętności przewodnickich, a także integracji oraz ciekawego spędzenia czasu i dobrej zabawy.

Tekst: kol. Anna Drzewiecka Zdjęcia: kol. Mariusz Ługowski

Zlot Instruktorów Przewodnictwa PTTK w Kaliszu
Zlot Instruktorów Przewodnictwa PTTK w Kaliszu W dniach 15-17 listopada 2024 r. w gościnnym Kaliszu odbył się… Przejdź do fotogalerii

powrót do strony „fotogaleria z imprez”

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Noatun